Telefonia VoIP (Voice over IP) to telefonia wykorzystująca technologię kodowania dźwięku i przesyłanie go za pośrednictwem lokalnej sieci IP lub sieci Internet do innego użytkownika tej sieci lub też do użytkownika tradycyjnej telefonii stacjonarnej lub telefonii komórkowej.
Za pomocą tej technologii, mowa lub dźwięk zamieniane są na sygnał cyfrowy, który następnie jest kompresowany i dzielony na pakiety. Pakiety te, są przesyłane poprzez sieć publiczną (Internet) lub wydzieloną (firmową, korporacyjną) razem z innymi danymi i pakietami danych do miejsca docelowego, w którym są odbierane i odkodowywane (łączenie pakietów, dekompresja, przetworzenie sygnału cyfrowego na mowę).
Aby jednak połączenia telefoniczne w technologii VoIP mogły być realizowane (np.: łączenie, rozłączanie połączenia), niezbędne jest wykorzystanie do tego odpowiednich protokołów wymiany informacji o połączeniu (protokoły sygnalizacyjne) np.: SIP. Wymiana danych związana z przeniesieniem zakodowanego dźwięku od użytkownika do użytkownika, realizowana jest poprzez inne protokoły np.: RTP.
Telefonia VoIP realizowana jest na dwa sposoby:
- programowo - na komputerze instalowane jest oprogramowanie umożliwiające wykonywanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem podłączonego do niego mikrofonu i słuchawek,
- sprzętowo - bramka VoIP do której podłączony jest zwykły aparat telefoniczny lub telefon IP.
Dzięki zastosowaniu telefonii VoIP, można obniżyć koszty połączeń telefonicznych (nawet do zera jeśli użytkownicy korzystają z tego samego rozwiązania) oraz koszty abonamentów telefonicznych, które są stałym kosztem dla użytkowników dowolnego rodzaju telefonii.